Αναρτήθηκε από: 10gymach στις 24-07-2017

ΚάλυψηΣχολικό έτος: 2013-2014
ΔημιουργόςΓούναρη Κατερίνα
Ημερομηνία20 May 2014
ΠεριγραφήΣτα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ», που εκπονήθηκε στο σχολείο μας κατά το σχ. έτος 2013-2014, με στόχο την συνομιλία κειμένων της Αγίας Γραφής με κείμενα άλλων εποχών, .πραγματοποιήθηκε επταήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στους Αγίους Τόπους-στην Ιερή Πόλη της Ιερουσαλήμ.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ : Συνομιλία της «Σοφίας Σολομώντος» της Παλαιάς Διαθήκης με την «Ελευθερωμένη Ιερουσαλήμ» του Τουρκουάτο Τάσσο και το «Χειρόγραφο της Άκρα» του Πάουλο Κοέλιο.
Η Εκπαιδευτική Ομάδα αποτελούνταν από τις καθηγήτριες: Γούναρη Κατερίνα, θεολόγος
- Νάση Ερμιόνη, φιλόλογος - Παπαδοπούλου Έλλη ,θεολόγος - Τσαπάνου Λένα, φιλόλογος
Τα ονόματα των συμμετεχόντων μαθητών αναφέρονται στην αρχή του video.
Ευχαριστούμε θερμά:
-Τον Πατριαρχικό Επίτροπο στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Καπιτωλιάδος κ.κ. Ησύχιο για την πρόσληση και την πατρική φροντίδα και φιλοξενία που μας πρόσφερε καθ΄ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στους Αγίους Τόπους και
-Τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ.κ. Αθηναγόρα για την πολύτιμη στήριξη, χωρίς την οποία η πραγματοποίηση της εκδρομής θα ήταν ανέφικτη.
Γλώσσαel
Εκδότης10ο Γυμνάσιο Αχαρνών
ΘέμαΙερουσαλήμ Αχαρνών Γυμνάσιο Άγιοι Τόποι
Τίτλος10ο Γυμν.Αχαρνών: Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ (Μέρος 1ο: Οδοιπορικό στους Αγίους Τόπους)