Live show

Η Μαθητεία στο Επαγγελματικό Λύκειο

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών διοργανώνει Ενημερωτική Ημερίδα με τίτλο «Η Μαθητεία στο Επαγγελματικό Λύκειο: Νέες επαγγελματικές και εκπαιδευτικές προοπτικές» με την υποστήριξη και τη συνεργασία του Επιμελητηρίου Σερρών.

Βασικός στόχος της ημερίδας είναι η ενημέρωση της τοπικής κοινωνίας, της εκπαιδευτικής κοινότητας και του επιχειρηματικού κόσμου, σχετικά με την έναρξη εφαρμογής του θεσμού του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας στα Επαγγελματικά Λύκεια και τις νέες επαγγελματικές και εκπαιδευτικές προοπτικές για τους απόφοιτους των ΕΠΑ.Λ.

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 9 Μαΐου, τις ώρες 19:00-21:00 στην αίθουσα “Γ. Χρηστίδης” του Επιμελητηρίου Σερρών, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

19:00 - 19:20: Έναρξη – Χαιρετισμοί από τους:
• κ. Δημήτριο Μπαξεβανάκη, Υφυπουργός Παιδείας
• Μαρία Κόλλια Τσαρουχά , Υφυπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης
• κ. Παναγιώτη Ανανιάδη, Περιφερειακός Δ/ντης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
• κα. Ελευθερία Πάνου, Πρόεδρος της Ε.Λ.Μ.Ε. Σερρών
• κ. Χρήστο Μέγκλα, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Σερρών

19:20 - 19:30: Προβολή βίντεο για την Μαθητεία και τα ΕΠΑ.Λ. της Δ.Δ.Ε. Σερρών

19:30 - 19:45: κ. Γεώργιος Μουστάκας, Προϊστάμενος της Δ/νσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Γεν. Δ/νσης Σπουδών Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ.: «Επαγγελματική Εκπαίδευση: Δυνατότητες και Προοπτικές»

19:45 - 20:00: κ. Θέμης Κοτσιφάκης, Δ/ντής του Γραφείου του Υφυπουργού Παιδείας κ. Δ. Μπαξεβανάκη: «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας και Επαγγελματική Κατάρτιση»

20:00 - 20:15: Δρ Κωνσταντίνος Σ. Τενεκετζής Διευθυντής Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών - «Η εφαρμογή του θεσμού της Μαθητείας στη Δ.Δ.Ε. Σερρών κατά το σχολικό έτος 2016-17».

20:15 - 20:30: Δρ Βασίλειος Εφόπουλος, Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής στη Δ.Δ.Ε. Σερρών: «Μαθητεία: το δυϊκό εκπαιδευτικό σύστημα μάθησης και εργασίας»

20:30-20:45: Δρ Χρήστος Χούμκοζλης, Διευθυντής Ε.Κ. Σιδηροκάστρου: «Η Μαθητεία στο ΕΠΑ.Λ.: η εφαρμογή της στο σχολικό περιβάλλον και οι προοπτικές εξέλιξής της»

20:45 – 21:00: κ. Δημήτριος Γιαννάκης, Αντιπρόεδρος Επιμελητηρίου Σερρών: «Η συμβολή της Μαθητείας στον επιχειρηματικό κόσμο»

21:00 - 21:30: Συζήτηση – Ερωτήσεις.
Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας θα λειτουργεί παράλληλη έκθεση μαθητικών δημιουργιών των ΕΠΑ.Λ. στον ισόγειο χώρο του Επιμελητηρίου.

Η Ημερίδα είναι ανοιχτή στο κοινό και η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Δ/ΝΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΤΕΝΕΚΕΤΖΗΣ