Ζάκυνθος, το Νησί των Δικαίων

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: earnaou στις 11-02-2021

ΣυντελεστήςΑπόστολος Ασκούνης, Μελίνα Μαρίνου, Νικήτας Πετρίδης, Ειρήνη Αρναούτη, Γεώργιος Θώδης
ΚάλυψηΖάκυνθος κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, Ισραήλ του 21ου αιώνα
Σχετική ημέρα27 January
ΔημιουργόςΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Ημερομηνία10 February 2021
ΠεριγραφήΤο παρόν ιστορικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους αναφέρεται στη Ζάκυνθο, που έχει χαρακτηριστεί ως το Νησί των Δικαίων, καθότι είναι η μοναδική περίπτωση τόπου όπου η εβραϊκή κοινότητα σώθηκε αυτούσια κατά τη διάρκεια του διωγμού των Εβραίων από τους Ναζί, χάρη στην πρωτοβουλία του Μητροπολίτη Ζακύνθου Χρυσόστομου και του τότε Δημάρχου Λουκά Καρρέρ αλλά και τη συνεργασία όλων των Χριστιανών Ζακυνθινών.
Το βίντεο βασίζεται σε ποικίλες πηγές και είναι προϊόν της εργασίας των Απόστολου Ασκούνη, Μελίνας Μαρίνου και Νικήτα Πετρίδη της Β' τάξης του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης κατά το σχολικό έτος 2020-2021. Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Αγγλικών Ειρήνης Αρναούτη, καθώς και τη φιλική συμβολή του εκπαιδευτικού ΠΕ02 Φιλολόγου Γεώργιου Θώδη.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Δικαιώματα χρήσηςΤο βίντεο έχει παραχθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους.
ΘέμαΟλοκαύτωμα, Έλληνες Εβραίοι, Ζάκυνθος, διάσωση, Λουκάς Καρρέρ, Μητροπολίτης Ζακύνθου Χρυσόστομος, ιστορικό ντοκιμαντέρ
ΤίτλοςΖάκυνθος, το Νησί των Δικαίων
Τύποςιστορικό ντοκιμαντέρ