Live show

Σεμινάριο Αντιμετώπισης των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού 1η Ημέρα

«Επιμορφωτικό Σεμινάριο των πράξεων «Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού» στους Άξονες Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013».

Στο πλαίσιο υλοποίησης των Πράξεων «Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού», προγραμματίζεται η υλοποίηση διήμερου επιμορφωτικού σεμιναρίου. Συγκεκριμένα:
Το σεμινάριο υλοποιεί η ΕΥΕ ΕΔ του Υ.ΠΟ.ΠΑΙΘ. και προγραμματίζεται για την Πέμπτη 23 και την Παρασκευή 24 Απρίλιου 2015 και ώρα 9:00 - 17:00, στις αίθουσες «Jacqueline de Romilly» και «Γαλάτεια Σαράντη» του κτιρίου της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας (Ανδρέα Παπανδρέου 37, 15180, Μαρούσι).

Το σεμινάριο απευθύνεται αποκλειστικά:
• στα μέλη των 3μελών Επιτροπών Συντονισμού Δράσεων Πρόληψης (ΕΣΥΔΠ) των 13 Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Α/Θμιας & Β/Θμιας Εκπ/σης (69 άτομα)
• στα μέλη των Περιφερειακών Ομάδων Δράσεων Πρόληψης (ΠΟΔΠ) των 13 Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Α/Θμιας & Β/Θμιας Εκπ/σης (381 άτομα)

Επιμορφωτές θα είναι:
• μέλη της ομάδας έργου του φορέα που έχει εκπονήσει το εκπαιδευτικό-επιμορφωτικό υλικό (Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου – Ίδρυμα Θεμιστοκλή και Δημήτρη Τσάτσου)
• μέλη της ομάδας έργου του φορέα που έχει αναπτύξει την πλατφόρμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και θα υλοποιήσει την επιμόρφωση (ΙΤΥΕ ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ)

Επιπλέον το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει παρεμβάσεις από εκπρόσωπους της πολιτικής ηγεσίας του Υ.ΠΟ.ΠΑΙΘ., στελέχη της υπηρεσίας μας καθώς και μέλη της Κεντρικής Επιστημονικής Επιτροπής των Πράξεων.
Not enabled

Κάλυψη