Μικρόκοσμος

Αναρτήθηκε από: avicha στις 08-04-2024

ΔημιουργόςΒήχα Άντζελα ΠΕ79.01
Ημερομηνία07 April 2024
ΠεριγραφήΤο 2ο Γυμνάσιο Ανατολής Ιωαννίνων συμμετείχε στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών με θέμα: "Ενεργός Πολιτειότητα, Πολίτης στο Σχολείο - Πολίτης του Κόσμου" με το τραγούδι "Μικρόκοσμος" από τη χορωδία του σχολείου.
Ποίηση: Ναζίμ Χικμέτ
Μελοποίηση: Θάνος Μικρούτσικος
Μετάφραση: Γιάννης Ρίτσος
Από τις πιο «πρωτόγονες» έως τις πιο προηγμένες και σύγχρονες κοινωνίες, καμία δεν έχει εντοπιστεί έως σήμερα, από την οποία να απουσιάζει η μουσική. Αυτό το γεγονός αποδεικνύει την ανάγκη ύπαρξης, τη σπουδαιότητα αλλά και τη δύναμη της μουσικής και κατ’ επέκταση του τραγουδιού. Ένα από τα πιο σημαντικά είδη τραγουδιού αποτελεί το πολιτικό τραγούδι, το οποίο γεννιέται σε συνθήκες όπου το κοινό έχει την ανάγκη να εκφραστεί και να επιδράσει στην εποχή του, με σαφείς κοινωνικές και πολιτικές αναφορές και ασφαλώς αισθητικό ενδιαφέρον. Σπουδαίο τέτοιο δείγμα αποτελεί το τραγούδι “Μικρόκοσμος” σε ποίηση Ναζίμ Χικμέτ, μελοποιημένο από τον Θάνο Μικρούτσικο και μεταφρασμένο από τον Γιάννη Ρίτσο.
Γλώσσαel
Δικαιώματα χρήσηςΥλικό που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα
Θέμαμουσική, πολιτικό τραγούδι, Μικρόκοσμος, Θ. Μικρούτσικος, Ν. Χικμέτ
ΤίτλοςΜικρόκοσμος