This video is listed in the following categories:

Posted by: zmolochid on 18-01-2024

Creator
Date
DescriptionΣτα πλαίσια του μαθήματος της Γερμανικής Γλώσσας το 2ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού υλοποίησε τη σχολική χρονιά 2022-2023, με το τμήμα Α1 και από το Φεβρουάριο του 2023, πρόγραμμα eΤwinning με τον τίτλο «Wir, unser Alltag, unsere Träume” («Εμείς, η καθημερινότητα μας, τα όνειρά μας»).
Στα πλαίσια του συγκεκριμένου προγράμματος, οι μαθητές/τριες γνωρίζουν άλλους νέους/ες της ίδιας ηλικίας από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες σε αυθεντικές καταστάσεις. Το μέσο επικοινωνίας είναι η γερμανική γλώσσα. Πρόκειται για μια Ευρωπαϊκή δράση, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες, επικοινωνούν στην ξένη γλώσσα που διδάσκονται κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) και συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Τα σχολεία συνεργασίας μας προέρχονται από Ελλάδα, Γερμανία, Ιταλία, Τουρκία και Πολωνία.
Subject
Title«Wir, unser Alltag, unsere Träume” («Εμείς, η καθημερινότητα μας, τα όνειρά μας»)