Η ομιλία του κ. Ιωάννη Χουντή ντε Φάμπρι για το Λόρδο Βύρωνα

Αναρτήθηκε από: dimeleous στις 28-04-2024

ΠεριγραφήΣε μια κατάμεστη αίθουσα από κόσμο στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ελεούσας τιμήθηκε ο Λόρδος Βύρωνας, με αφορμή τα 200 χρόνια από το θάνατο του.
Την εκδήλωση-αφιέρωμα «Από την Ήπειρο στην Αθανασία» ανέλαβαν να επιμεληθούν και να παρουσιάσουν οι μαθητές της Στ΄ τάξης και οι εκπαιδευτικοί τους, κ. Λουκίσσα Αιμιλία και κ. Ντούγιας Κωνσταντίνος.
Βασική πηγή για τα κείμενα της παρουσίασης ήταν το δίτομο έργο του πρώην Δημάρχου Ιωαννίνων κ. Παπασταύρου Αναστασίου, «Από την Ήπειρο στην Αθανασία».
Την εκδήλωση προλόγισε ο κ. Ιωάννης Χουντής ντε Φάμπρι, σύμβουλος της Βουλής των Λόρδων, ιστορικός και συγγραφέας του βιβλίου, “Ο ρομαντισμός στην εξουσία: Όψεις πολιτικής ιδεολογίας του Λόρδου Βύρωνα και η δράση του στην Ελληνική Επανάσταση”.
Χαιρετισμό απηύθυναν η Αντιπεριφερειάρχης Ηπείρου κ. Αγνή Νάκου και ο Αντιδήμαρχος του Δήμου Ζίτσας κ. Αλκιβιάδης Βότσικας.
ΤίτλοςΗ ομιλία του κ. Ιωάννη Χουντή ντε Φάμπρι για το Λόρδο Βύρωνα