Live show

24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας σεμινάρια-εκδηλώσεις - Ημέρα 2η

24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας: Πρόσκληση ενδιαφέροντος για εκπαιδευτικούς

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για επαγγελματίες της εκπαίδευσης, το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους διοργανώνει τα παρακάτω σεμινάρια-εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της 24ης έκδοσής του (27 Νοεμβρίου-4 Δεκεμβρίου 2021). Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν σε φυσική μορφή στον Πύργο Ηλείας, ενώ θα είναι προσβάσιμες μέσω διαδικτύου σε εκπαιδευτικούς απ’ όλη την Ελλάδα. Προσκαλούμε τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς να δηλώσουν συμμετοχή σε αυτή τη φόρμα. Θα εκδοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

14:00-15:00
Το ΕΚΟΜΕ συμμετείχε ως εθνικός εταίρος στο ευρωπαϊκό έργο EduMediaTest, που συγχρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα Creative Europe / Media Literacy for All και δημιούργησε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο.
Το νέο εργαλείο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να ελέγξουν γνώσεις και δεξιότητες οπτικοακουστικής και ψηφιακής παιδείας μέσα από ερωτήσεις γνωστικού, τεχνικού, βιωματικού και αισθητικού περιεχομένου.
Κύρια πεδία εφαρμογής του η διαχείριση και η ανάλυση της εικόνας, η αναζήτηση και ο έλεγχος των πηγών και του οπτικοακουστικού περιεχομένου στο διαδίκτυο και στα νέα μέσα επικοινωνίας.
Το ΕΚΟΜΕ παρουσιάζει τη μεθοδολογία και τα πορίσματα της σχετικής μελέτης, τη λειτουργία της πλατφόρμας και των ερωτήσεων που θέτει, όπως και το Media Kit για τους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εισηγητές: Στέλιος Κυμιωνής (Προϊστάμενος Διεύθυνσης Ανάπτυξης & Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου ΕΚΟΜΕ), Ειρήνη Ανδριοπούλου (Προϊσταμένη Τμήματος Έρευνας, Μελετών και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Διεύθυνση Ανάπτυξης & Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, ΕΚΟΜΕ)

16:00-17:00
Η Camera Zizanio Live: Ένα ζωντανό ημερήσιο magazino με τους συμμετέχοντες στην Camera Zizanio.

18:00-20:00
Μάθημα με παιχνίδι: Ο Διεθνής Διαγωνισμός Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού
(Εργαστήριο για εκπαιδευτικούς, διάρκειας 120΄)

Πώς κινητοποιεί ο σχεδιασμός ενός παιχνιδιού τις δημιουργικές δεξιότητες και δίνει κίνητρα μεθοδικής εργασίας; Πώς δίνονται εναύσματα στα παιδιά ώστε να δουν το μάθημα ως πηγή έμπνευσης και να κάνουν την αφομοίωσή του παιχνίδι; Μπορεί η μάθηση που είναι διασκεδαστική να είναι και αποτελεσματική; Το ΕΚΟΜΕ παρουσιάζει τη μεθοδολογία, τα προσφερόμενα εργαλεία, τους στόχους και τα αναμενόμενα αποτελέσματα από τον Διεθνή Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού που διοργανώνει. Επίσης, τις βασικές παραμέτρους για την κατασκευή ενός παιχνιδιού από μια σχολική ομάδα, τα οφέλη της παιχνιδοκεντρικής μάθησης στην εκπαίδευση, όπως και τα πρώτα -αλλά εντυπωσιακά- παιχνίδια των σχολικών ομάδων που έλαβαν μέρος στον πρώτο διαγωνισμό.
Εισηγητές:
Δέσποινα Λαμπαδά (Τμήμα Έρευνας, Μελετών και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Διεύθυνση Ανάπτυξης & Διαχείρισης Ψηφιακού Περιεχομένου, ΕΚΟΜΕ).

Για περισσότερες πληροφορίες: 24ο Φεστιβάλ Ολυμπίας: Πρόσκληση ενδιαφέροντος για εκπαιδευτικούς

Not enabled

Κάλυψη