Η Χώρα των Πουλιών - Όρνιθες του Αριστοφάνη - Δ' Τάξη 132

Αναρτήθηκε από: natasa_tri στις 04-06-2021

ΣυντελεστήςΔιαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ: Με το σακίδιο του θεάτρου, 11-12/06/21
Κάλυψη-
Σχετική ημέρα03 June
ΔημιουργόςΝΑΤΑΣΑ ΤΡΙΤΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕ 91.01, ΕΥΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΕ 70, ΧΑΡΑΒΙΤΣΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 132
Ημερομηνία30 April 2021
ΠεριγραφήΟι Όρνιθες του Αριστοφάνη, ένα πολύ όμορφο και γεμάτο φαντασία έργο, διδάσκουν την αποδοχή και τον σεβασμό στη διαφορετικότητα, με μια ιστορία βαθειά αντιρατσιστική και αντιπολεμική.
Για να γλιτώσει από τις δυστυχίες του πελοποννησιακού πολέμου, ο Αριστοφάνης καταφεύγει στη Χώρα των Πουλιών, όπου οι φτερωτοί κάτοικοι, μαζί με τους ανθρώπους, πρέπει να αποφασίσουν πώς θα οργανώσουν τη Χώρα τους, τη ζωή τους, και τη σχέση τους με τους άλλους.
Με οικουμενική διάσταση, από τα βάθη του χρόνου, ο Αριστοφάνης απαντά σε όλα αυτά τα ερωτήματα, δίνοντάς μας πολύτιμα μηνύματα για το σήμερα και το αύριο.
Μέσα στη διάρκεια της καραντίνας, με ηχοχραφήσεις από απόσταση, χωρίς πρόβες και καθημερινή επαφή, η Δ' Τάξη του 132, σε μεγάλα καλλιτεχνικά κέφια, κατάφερε να πετάξει ψηλά και να μας συγκινήσει!

Νεοελληνικό παιδικό θέατρο βασισμένο σε διασκευή του Γιάννη Καλατζόπουλου και μουσική του δημήτρη Λέκκα.
Γλώσσαel
Εκδότης132 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ