ΜΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ

This video is listed in the following categories:

Posted by: geocharcha on 14-12-2019

Creator
Date
DescriptionΗ λογοτεχνία είναι απολύτως απαραίτητη στο σχολείο , γιατί στον αναγνώστη – μαθητή προσφέρει ευχαρίστηση διευρύνει την ικανότητα σκέψης , προάγει την αφηρημένη σκέψη , τη δημιουργικότητα , τη φαντασία και τη γλωσσική έκφραση.

Κατά την ανάγνωση λογοτεχνικών έργων ο μαθητής συμμετέχει κατά ένα τρόπο στην εξέλιξη της υπόθεσης καθώς ταυτίζεται με κάποιο ήρωα και συσχετίζει αυτά που γίνονται με δικά του βιώματα.

Ένα από τα είδη του πεζού λόγου είναι ο μύθος . Πρόκειται για μια μικρή αλληγορική διήγηση από τον κόσμο των ζώων ή των ανθρώπων στην οποία διακρίνονται οι συνέπειες που μπορεί να έχει για τον καθένα μια άστοχη ή κακή ενέργεια ή ο κακός του χαρακτήρας. Ο μύθος έχει ως σκοπό κυρίως να διδάξει κάτι.
Οι μαθητές ασχολήθηκαν με μύθους του Αισώπου ,στους οποίους πρωταγωνιστές είναι κυρίως ορισμένα ζώα , όπως η αλεπού , το λιοντάρι , ο λύκος , το κοράκι κ.α. Πρόκειται για μύθους που έχουν ιδιαίτερη χάρη , απλότητα κι άφταστη διδακτικότητα . Είναι παρμένοι από την καθημερινή ζωή και τη φύση .

Οι μαθητές αρχικά χωρίστηκαν σε πέντε ομάδες και η κάθε ομάδα ανέλαβε να παρουσιάσει έναν μύθο.

Συγκεκριμένα ανέλαβε :

• Να συμπληρώσει έντυπο βιβλιοπαρουσίασης
για τον μύθο
• Να επεξεργαστεί τον μύθο και να απαντήσει σε
ερωτήσεις
• Να εικονογραφήσει τον μύθο

Οι μύθοι που επιλέχτηκαν είναι οι παρακάτω :

• Αλεπού κι αϊτός
• Λιοντάρι κι αγριόχοιρος
• Η αλεπού και τα σταφύλια
• Ο λύκος και το λελέκι
• Η αλεπού και ο κόρακας

Μέσα από την ανάγνωση και επεξεργασία των μύθων οι μαθητές :
• Γνώρισαν τον μεγάλο αυτό μυθοποιό
• Ένιωσαν ευχαρίστηση , γέλασαν ,
προβληματίστηκαν και δημιουργήσανε .
Subject
TitleΜΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ